Quantcast
Channel: Online Marketing Akadémia » seo
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Mobilegeddon: frissítés a Google algoritmusában

$
0
0

2015. április 21. MOBILEGEDDON

Bár a Google egyetlen hivatalos írásában sem találkozni ezzel a szóval, mégis ezen a néven emlegetik a Google mai (2015. április 21-én aktiválódó) algoritmus frissítését, ami komoly hatással van a mobil eszközökről indított keresésekre megjelenő találati listára.

A számok azt mutatják, hogy világszerte egyre jobban nő mobilról keresést indító emberek száma, sok helyen azt olvasni, hogy a keresések több mint fele ma már mobilon zajlik. Egyes kutatások szerint  ez a szám hazánkban még csak 15% körüli, de hónapról hónapra drasztikusan nő, és már most is vannak olyan iparágak, területek, ahol a mobilról érkező látogatások aránya 30% feletti.

Mi ez az algoritmus frissítés?

Gyakorlatilag a Google teljesen ésszerűen azt a döntést hozta, hogy ha valaki ezentúl mobilról indít keresést, akkor a felhasználónak csak mobilbarát oldalakat fog mutatni a mobil találati listában. A döntés logikusnak tűnik, mégis azért vártak ezzel a frissítéssel éveket (már 2013 óta folyamatosan jelzi a Google (is), hogy mobilra optimalizálás nem lehetőség, hanem feladat), mert nagyon sok honlap nem volt felkészülve a változásra.

Sajnos még ma sincs, azonban a “türelmi időszak” ezzel az update-tel valószínűleg lejárt, de talán ha valaki gyorsan cselekszik, akkor nem veszít sokat.

Ennek elősegítésére a Google már korábban kiadott egy tesztelő eszközt, amivel meg lehet vizsgálni, hogy a Google szemében vajon mennyire tűnik mobil barátnak a honlapunk. A mobilbarát teszteszköz ezen a linken elérhető, használható.

Mobilbarát teszt

Mobilbarát teszt

Fontos információ az algoritmus frissítéssel kapcsolatban, hogy a szűrés aloldal szintű (és nem honlap szintű!), azaz a Google az egyes aloldalakra bontva vizsgálja az eszközfüggetlen megjelenítést, és használhatóságot.

Milyen feladataid vannak?

Ha szeretnéd azt is tudni, hogy milyen feladataid vannak az egyes aloldalaidon, hogy minél inkább kiszolgáld a mobilon érkező látogatóid (és ezzel együtt a Google szemében is mobilbarátnak tűnj) akkor használd a Google Webmestereszközök mobilos használhatósági jelentését. Ezt az eszközt csak akkor tudod használni, ha

  1. van Google Webmestereszközök fiókod, (itt hozhatsz létre, ha még nincs!);
  2. hozzáadtad a fiókhoz a webhelyed (ezen a linken add meg a domained, majd klikk a piros “Webhely hozzáadása” gombra);
  3. igazoltad a honlapod tulajdonjogát (bővebb infó az ellenőrzés lehetőségeiről itt).

Ha ezek megvannak, akkor a rendszer olyan apró hibákra is figyelmeztet most és a jövőben is, hogy mobilnézetben például mely aloldalakon

  • használsz esetleg túl kicsi betűméretet,
  • használsz még esetleg FLASH elemeket (ezek iOS eszközökön nem jelennek meg),
  • vannak megérinthető elemek túl közel egymáshoz.

de egyéb mobilos használhatósággal kapcsolatos hibákat is jelez, sőt ezek között még prioritási sorrendet is felállít.

Látható tehát, hogy eszközökből Google fronton sincs hiány, amelyek a mobilos használhatóságot tesztelik, de van egy másik (Google-től független) megoldás is, melyet jó szívvel ajánlunk az egyes mobileszközökön lévő megjelenítés tesztelésére, ez az: responsinator.com

Responsinator.com

Responsinator.com

A Responsinator, megmutatja hogyan néz ki a honlapod különböző operációs rendszerekkel rendelkező mobil eszközökön, álló illetve fekvő módban. Érdemes kipróbálni!

Miről szól még ez a frissítés?

Az update másik fontos eleme, hogy a mobil találati listákban mostantól még relevánsabb alkalmazás tartalom fog megjelenni, azaz felértékelődik, az úgynevezett App indexing. Ma már millió számra érhetőek el az appok az egyes szolgáltatók alkalmazás áruházaiban, és ez a szám a következő hónapokban, és években is exponenciálisan fog növekedni. Ha dolgozol mobil alkalmazásokkal, akkor érdemes ismerkedni az ASO fogalmával. A kifejezés nem új, de többség számára most értékelődik majd fel, jelentése: alkalmazás SEO (szó szerint: App Store Optimization). Azaz mi mindent kell tenni egy alkalmazással, hogy a Google szeresse, és meg is mutassa a felhasználóknak.

A Google a barátunk, így ehhez is összeállítottak egy lépésről-lépésre útmutatót, amely segíti a fejlesztőket abban, hogy az általuk készített alkalmazás minél sikeresebb legyen és minél több embert elérjen a Google-n keresztül. Az útmutatót, tesztelő eszközt, ellenőrző listát itt találod, igaz egyelőre csak angolul: App Indexing for Google Search.

Drasztikus változás?

Olvasom a sajtóban, hogy a fenti algoritmus frissítést drasztikus változásként írják le, nem véletlen hogy a nemzetközi sajtó (vagy a szakma?) a mobilgeddon kifejezést akasztotta rá, utalva az apokaliptikus következményekre. Én azonban ezt is, mint a korábbi nagy visszhangot kapott Google algoritmus frissítések (Panda, Pingvin, Kolibri) körüli felhajtást egy kicsit túlzónak érzem.

Aki követi a trendeket, figyeli a változásokat, és ezeket időben átvezeti az online marketingjébe, azokat nem fog semmi meglepetésként érni, és ráadásul nem fog “büntetni” a Google. Nem kell szürkezónás és “fekete kalapos” (tiltott) megoldásokat használni, és akkor nem lesznek drasztikus változások.

Ja, hogy a korral haladni kell? Hát igen, de melyik iparágra nem igaz ez?


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Latest Images

Trending Articles